Asertywny

Niektórzy ludzie mają dar otwartej komunikacji. Kiedy mówią, wszyscy ich słuchają. Bez problemu wyrażają swoje opinie i zawsze mają gotową odpowiedź na zadane pytanie. Jeśli podziwiasz, a może nawet trochę zazdrościsz tym, którzy przejawiają taką postawę, to jest dla Ciebie dobra wiadomość. Asertywność to umiejętność, której można się nauczyć i ją pielęgnować.

Jaki człowiek jest asertywny?

Słowo „asertywność” pochodzi od łacińskiego „asserere” i wskazuje na umiejętność jasnego i skutecznego komunikowania swoich emocji i opinii. Trzeba pamiętać, że to wszystko odbywa się bez obraźliwego i agresywnego charakteru. Umiejętność wyrażania siebie z szacunkiem dla innych pozwala budować zdrowe relacje w sferze prywatnej i zawodowej. Stanowi również fundamentalny punkt wyjścia do pełnego, szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Osoby asertywne znają swoje mocne strony i ograniczenia, rozumieją, jakie są ich cele i są zdeterminowane, aby je osiągnąć. Są otwarte na konstruktywną krytykę, nie wahają się uznawać zasług innych i potrafią łagodzić konflikty. Innymi słowy, ludzie asertywni są zdecydowani, a swoim sposobem bycia i działania cieszą się szacunkiem i zaufaniem innych.

Jak rozwijać asertywność?

Pierwszym krokiem w rozwijaniu asertywności jest uświadomienie sobie własnej wartości. Wiedza o swoich słabościach i mocnych stronach jest niezbędna do zarządzania emocjami oraz do jasnego i skutecznego komunikowania się nawet w najbardziej krytycznych sytuacjach. Świadomość tego, kim jesteś i czego chcesz, doprowadzi Cię do mówienia z przejrzystością, jasnością i odwagą o swoich opiniach i uczuciach. Skłoni Cię również do słuchania opinii i rozumienia uczuć innych z otwartym i nieoceniającym nastawieniem.

Asertywność z jednej strony czyni Cię interesującym, autorytatywnym i godnym zaufania rozmówcą. Z drugiej strony jest potężnym źródłem łagodzenia napięć i konfliktów. Wreszcie, generuje zdrowe środowisko do dialogu i komunikacji. Bycia asertywnym możesz się nauczyć. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z pomocy specjalisty i treningu asertywności.